Kopan kulağı martı kaptı, mahkeme kararını verdi

İstanbul Büyükada’da 2016 yılında Eyüp Çelik’in şiddete uğrayan bir kadını kurtarmak isterken çıkan kavgada kulağı koptu. Yerdeki kulağı bir martı kaparak uzaklaştı. Olayla ilgili süren davada karar açıklandı. Eyüp Çelik’in kulağını ısırarak kopmasına neden olan sanık Danyal Tolgahan Alpaslan Seyrek 3 yıl 4 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Adalar Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 22. duruşmaya Eyüp Çelik katılırken, sanık Danyal Tolgahan Alpaslan Seyrek katılmadı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Cumhuriyet savcısı sanık Dalyan Tolgahan’ın cezalandırılması talep etti.

“GÖZÜMÜ HASTANEDE AÇTIM” 

Duruşmada söz verilen Eyüp Çelik, “Olay tarihinde diğer sanığın saldırmış olduğu kız ‘Kurtar, kurtar’ şeklinde bağırıyordu. Alelade bir tartışma olsa ben zaten dahil olmam. Ben olay anında gözümü hastanede açtım. Sanığın bana şiddet uygulamasını olay yerinde bulunan kadınlar engellemiş” dedi.

Avukat Hilal Gültepe Öztürk – Eyüp Çelik 

3 YIL 4 AY HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme, Danyal Tolgahan Alpaslan Seyrek’in Eyüp Çelik’e karşı ‘Yüzde sabit iz oluşturacak şekilde kasten yaralama’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Eyüp Çelik ise Danyal Tolgahan Alpaslan Seyrek’e karşı ‘Kasten yaralama’ suçundan beraatine karar verildi.

“KULAĞIMI ISIRIP, KOPARDI”

Karar sonrasında adliye önünde açıklama yapan Eyüp Çelik, “Verdiğim hukuk mücadelesinin bugün sonuna geldik. Mahkeme kanunlarımızı uyguladı. Şiddeti önledik. Kız arkadaşını adaya getirmişti. Burada canice dövüyordu. Ben müdahale ettim kulağımı ısırıp, kopardı. Yine burada bir kadının darbedildiğini görsem yine müdahale ederim” dedi.

“ÖRNEK BİR KARAR”

Eyüp Çelik’in avukatı Hilal Gültepe Öztürk “Bugün Eyüp Çelik’in Adalar Asliye Ceza Mahkemesinde yaklaşık 7 yıldır süren duruşmasını nihayete erdirdik. Yapılan yargılama sonunda Eyüp Çelik’in yaptığı müdahale nedeniyle hakkında beraat kararı verildi. Kadına şiddet uygulayan erkek arkadaşın Eyüp Çelik’e yönelik yaralaması nedeniyle hapis cezasıyla cezalandırıldı. Bu bütün kadınlar için hem örnek bir olay hem de kadınların hayatlarını kurtarmak maksadıyla erkeklerin yaptığı müdahalelerin cezasızlıkla neticelenmesi örnek bir karar oldu” diye konuştu.

NE OLMUŞTU? 

29 Temmuz 2016’da Büyükada İskelesi yakınlarında 29 yaşındaki Eyüp Çelik’in iddiasına göre, Almanya’da oturan Danyal Tolgahan Alpaslan Seyrek kız arkadaşına şiddet uyguluyordu. Olayı gören Eyüp Çelik duruma müdahale etti. Eyüp Çelik ile Danyal Tolgahan Alpaslan Seyrek arasında tartışma çıktı. Alpaslan Seyrek, Eyüp Çelik’in kulağını ısırarak kopardı, kulaktan kopan parçayı yere attı. Yerdeki kulak parçasını ise bir martı alarak uzaklaştı. Olaya çevredekiler müdahale etti. 2 taraf da birbirinden şikâyetçi oldu. Eyüp Çelik’e basit yaralama suçundan Alpaslan Seyrek’e ‘Yüzde sabit iz kalacak şekilde yaralama’ suçundan dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x